Dekalog za pravnu samoobranu građana u hrvatskom pravosuđu

Verzija 1.0, revizija 01.07.2020.

Copyright © 2020 BravnaDrzava.net. Neka prava pridržana.

Sadržaj ovog dekaloga može se slobodno kopirati i proslijeđivati, bez prerada i u nekomercijalne svrhe, i podređen je uvjetima licence Creative Commons CC BY-NC-ND.


U dolje navedenom tekstu iznesena su pravila za pravosudnu samoobranu građana koji su upleteni u neki sudski postupak, parnične ili vanparnične prirode, i bilo koje vrste. Slijedeće točke rezultat su negativnih iskustava pisalaca ovog teksta i iskustava skupljenih od članova njihovih obitelji i poznanika, sa hrvatskim sudstvom i sa odvjetnicima u Hrvatskoj. Sastavljaoci ovih članova smatraju da su ove točke generalno primjenjive na većinu hrvatskih sudaca i advokata, ali dopuštaju mogućnost da - unatoč negativne selekcije i bolesnog državnog i pravosudnog sustava koji odstranjuju zdravo tkivo i zadržavaju bolesno - još uvijek koji pošteni sudac i advokat postoje u državi, iako bi takve - nažalost - tek morali upoznati. Svi zdravi elementi u sudstvu ili odvetništvu koje poznajemo ili smo ih poznavali, izašli su iz pravosuđa s gađenjem ili su pobjegli u prijevremenu mirovinu. Možemo razumjeti da će ove točke izazvati bijes u ponekim pravosudnim krugovima, ali smatramo da navedene zdrave elemente u sudstvu (ukoliko ih još uopće ima) dolje napisane stvari nimalo ne tangiraju, i da se, štoviše, i sami aktivno bore protiv navedenih devijantnih pojava. S druge strane, ako nekoga ono što je dolje napisano smeta, smatrat ćemo da se taj smatra pogođen u žicu i da se prepoznaje u dolje napisanom tekstu.


DEKALOG

  1. Izbjegavajte po svaku cijenu parničenje. I najgori dogovor bolji je od najboljeg parničenja. Naročito u korumpiranoj državi, sa bolesnim sudstvom, kakva je Hrvatska.

  2. Iako Vam pravo nije jača strana (inače se ne biste ni obraćali odvjetniku) nastojte se informirati o zakonima koji su za Vaš proces važni. Čitajte zakone, proučavajte se, savjetujte se sa poznanicima, proučavajte njihova slična iskustva. Ako to ne činite, može Vas skupo koštati.

  3. Na sudu ćete (Vi ali i Vama suprotstavljena strana) imati tri neprijatelja: suca, advokata suprotne strane i Vašeg advokata. Dobro pazite na to kako organiziraju parničenje, inače biste mogli imati neugodnih iznenađenja. Od samog početka pažljivo čitajte sve dokumente i diskutirajte ih sa obitelji i poznanicima.

  4. Oba advokata i sudac imaju u interesu da se parnica razvuče što je moguće duže. Nije važno tko je u pravu tko je u krivu, oni će unaprijed ocijeniti tko je boljeg imovinskog stanja i koga je lakše i unosnije čerupati. Prema tom načelu će se ravnati i organizirati parnice, i u sudnicama i u presudama. Nastojte, ukoliko je to moguće prikriti svoje imovinsko stanje, i predstavljajte se kao siromašni, zaduženi, itd.

  5. Vaš advokat će Vam govoriti ono što Vi želite čuti, bez obzira je li to istina ili nije. O tome ovisi njegov honorar. Na isti način će suprotstavljenoj strani njen odvjetnik govoriti ono što ona želi čuti. S vremena na vrijeme će sudac u sudnici (planirano i dogovoreno s odvjetnicima) reći nešto što odgovara jednoj strani, i netom potom ili na drugom ročištu, nešto što odgovara drugoj strani. Time će “potkrepljivati” teze svakog advokata svojoj stranci. Tražite od odvjetnika prije svega da Vam jasno iznese stvari i točke zakona koje Vam NE IDU u prilog (ove su mnogo važnije od onih stvari koje Vam idu u prilog i koje Vas samo mogu navući na štetno parničenje) i jasne rizike koje Vam određena parnica donosi. Tražite jasno iznesenu, bez opskurnog sudskog žargona, i dokumentiranu PISMENU analizu strategije suprotne strane (ništa se ne oslanjajte na usmeno komunicirane podatke, ako nisu napisani njihova vjerodostojnost je ravna nuli), i (naravno: pismeno obrađenu) pravnu strategiju koju namjerava provesti u Vašu korist. Ne dozvolite da Vas preveslaju opskurnim pojmovima, tražite uvijek dodatna objašnjenja. Tražite to napismeno, a ako to ne dobijete, bježite glavom bez obzira, tražite drugog advokata. Odmah.

  6. Na ročištima će odvjetnici i sudac nastojati da se što je moguće duže raspravlja o beznačajnim stvarima, stavljajući u drugi plan one važnije stavke, samo da se procesi što više rastegnu i da njima bude unosnije. Za važne i kompliciranije stvari je lako rastegnuti proces, tako da im je važno prvo razvući, koliko god to mogu, beznačajne stavke. Odvjetnički honorar će dijelom ići “ispod stola”, “na crno”, u džepove suca, kao “poticaj” za suradnju. Nastojte što je moguće prije suprotnoj strani prepustiti (ili popustiti, ovisi o tipu procesa) sve beznačajne stvari, bez da se oko njih natežete. Svako novo ročište po pitanju beznačajnih stvari više će Vas koštati.

  7. Advokati će često u sudnicama glumiti da se svađaju oko pravnih pitanja u procesu. Jedan će drugome upućivati oštre prigovore, i pozivati suca da “dovede u red” suprotnu stranu. NE NASJEDAJTE: oni/one su kolege, izvan sudnica se druže, u pauzama između parnica jedu i piju zajedno i sa sucima. Većina gradova u Hrvatskoj su mali gradovi, broj sudaca i odvjetnika koji kruže u određenom sudu je relativno malen, i SVI suci i odvjetnici se dobro poznaju. Ne nasjedajte na scene koje postavljanju u sudnici da Vas uvjere u nešto drugo. Kad god vidite ili čujete nešto što Vam naizgled ide u prilog, tada se naročito pazite, i pokušajte se upitati i informirati je li to baš tako kako izgleda. Ova sumnja će Vas možda spasiti.

  8. U tužbama, protutužbama, žalbama, podnescima, i drugim dokumentima, često će i odvjetnici i sudac iznositi poneku “grešku”, samo da bi ispravke tih grešaka dodatno razvukle parničenje (i napuhale honorar). A te greške će se često i ponavljati. Tražite prije dostave sudu tih dokumenata da Vam odvjetnik preda pismene prijedloge istih. Tek nakon što ih dobro proučite i (u svjetlu prethodne dokumentacije) ispravite greške (savjetujući se i sa rodbinom i poznanicima), tek tada dajte dopuštenje advokatu da taj dokumenat proslijedi sudu. Svaki prepravljeni prijedlog dokumenta strpljivo pročitajte od početka do kraja, i više puta ako treba, i pomno proučite, de se nije “slučajno” “potkrala” neka nova “greška”. Tražite da Vam definitvni prijedlog dokumenta odvjetnik potpiše i zapečati ili, alternativno, da Vam ga pošalje šifriranom (i isključivo šifriranom) elektronskom poštom sa digitalnim potpisom tako da ostane neupitan integritet poslatog dokumenta i da se izbjegnu rizici naknadne manipulacije od strane odvjetnika.

  9. Uvijek se pojavljujte na ročištima. Nikad ne prepuštajte stvar samom advokatu. Otvorite dobro i uši i um i slušajte što se iznosi i što ide u zapisnik. Protestirajte ako nešto što mislite da treba ući u zapisnik tamo ne ide, ili ako je nešto krivo diktirano ili uneseno.

  10. NIKADA ne potpisujte zapisnik prije nego što ga temeljito pročitate. Svi će Vas nastojati požurivati. Ignorirajte ih, i tražite potrebno vrijeme da pročitate zapisnik. I opet, suprotstavite se ako je bilo što krivo uneseno. Isto tako, nemojte nikada odbijati potpis bez da (ili prije nego) pročitate zapisnik. Bilo je slučajeva da netko odbije potpisati zapisnik i srdito ga baci prema sucu ili prema suprotnoj strani. U tom slučaju, po devijantnim pravilima hrvatskog sudstva uzima se kao da ste zapisnik potpisali. Za sud je Vaše nepotpisivanje u takvim okolnostima svejedno. Ali, sud Vam NE MOŽE ODBITI čitanje zapisnika prije potpisivanja, niti traženje ispravke. Budite strpljivi i staloženi i ne dozvolite srdžbi (makar bila i opravdana) da Vam pomuti pamet.