Anonimnost na Internetu

Katkad se kroz medije provuku informacije koje su na neki način kompromitirajuće po određene elemente vlastodržeće oligarhije. Katkad se te informacije namjerno puste. Naročito kad se radi o Internetu ili kabelskoj televiziji. Razlog? Na taj način vladajuća garnitura zna tko u te informacije ima uvid. Lako je vidjeti i tko se na te informacije ponovno vratio i ponovno ih pročitao, jer onaj koji pročita jednom, taj je na stranicu mogao dospjeti i slučajno. Sve je to na Internetu jednostavno do banalnosti. Ako netko misli da sve to nema veze, jer da ionako imamo slobodu govora i slobodu mišljenja, bilo bi zanimljivo vidjeti je li taj misli i da ćemo te slobode zauvijek imati. Mišljenje autora ovih stranica je da nećemo. Dovoljno je da nezaposlenost i besparica dovedu kritičnu masu populacije do točke usijanja, pa da nam sve te slobode budu ukinute, i bit ćemo uvjeravani da je to samo privremeno, da je to za naše dobro i za našu sigurnost, da bi se očuvali red i mir.

Poznato je i to, na primjer, da se u Splitu, pred prvi svjetski rat za svakog znalo što misli o austijskom režimu, i ljudi su mogli dosta slobodno govoriti. Međutim, dan nakon izbijanja prvog svjetskog rata, svi ugledni građani (i ne samo ugledni) za koje se znalo da su protivnici režima, pohapšeni su i potrpani u zatvor. Hoće li se naša crna predviđanja obistiniti, to nismo zasad u stanju reći. Možda hoće, a možda neće. Ali nama i nije cilj biti “proroci” nikakve vrste (to ostavljamo profesionalnim prodavačima magle). Nama je cilj uočiti negativne pojave u društvu, učiniti što možemo da ih ograničimo, i, koliko to god bude moguće, da radimo u pravcu popravljanja cjelokupne situacije u zemlji i dobrobiti građana. Dakle, nije nam cilj “predviđati” nego “spriječavati”.

Stoga nam je stalo da tko dolazi na naše stranice NE može biti kontroliran. S tim u vezi, iako na ovim stranicama nema špijunskih linkova društvenih mreža i internetskih pretraživača, ove su ipak (nažalost, iz pukih ekonomskih razloga) postavljene na serverima jedne velike firme u koju nemamo baš neko povjerenje. Iz tog razloga (a i ne samo tog), preporučamo našim čitaocima da koriste neki sigurniji operativni sistem, npr. Qubes OS, Whonix, Tails, ali i bilo koja druga distribucija GNU/Linux operativnog sistema, sa svim mjerama zaštite i predostrožnosti koje ove propisuju, bolje je rješenje od komercijalnih operativnih sistema kojima nećemo spominjati ime iz razloga, nazovimo to, pristojnosti.

Vrijedi napomenuti i to da gore navedeni opertivni sistemi nisu alternativa jedan drugom, već se, naprotiv, često i nadopunjuju. Ipak, potrebno je napomenuti i to da nisu baš jednostavni za korištenje ako niste napredni korisnik kompjutera, potrebno ih je dobro izučiti. Ostaje na čitaocu da ocijeni je li mu vrednija vlastita privatnost i zaštita osobnih podataka ili vrijeme (sve u svemu ne predugo) potrebno za učenje. Naše je, nepodijeljeno, mišljenje da je to dobro uloženo vrijeme. Ukoliko se pokaže dovoljno interesa među čitaocima, nije isključeno da neke informacije i upute objavimo i na našim stranicama. Zasad možemo samo iznijeti našu preporuku za kombinaciju Qubes OS + Whonix kao (trenutno) najbolje rješenje.

I, ne, ukoliko se netko pita, Tor apsolutno NIJE dovoljan za zaštitu privatnosti na Internetu. Tor može biti jedan od važnijih faktora u zaštiti privatnosti, ali ne sam za sebe, jer je kao takav gotovo beskoristan. Potrebno ga je pokrenuti u kontekstu sigurnijih operativnih sistema.